Archive for category Dikkat !

En Çok Aranan Üç Numara!

Bu hafta listemize giren ve en cok aranan ilk 3 numara:

1. 02626878889 Kocaeli’den olan bu numaranın Tellows Score’u 5

2. 04440375 bu numaranın Tellows Score’u 7

3.05321118877 bu cep numarasının Tellows Score’u 7

Listemizde birinci sırada bulunan 02626878889 numarası Kocaeli’den olduğu gözlenmektedir. Bu numara tam 2267 kez siz kullanıcılarımız tarafından aratılmış. Pek fazla yorum olmamasına rağmen bir bankanın telefon numarası olduğu düşünülüyor.

İkinci sıradakı numara ise 04440375. Bu numara 0400’lü servis hatları adı altında geçen numaralardandır. Binin üzerinde aratılmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir ve sadece bir yoruma sahip:

Kullanici
Bu günlerde bu tip pazarlama telefonları hızlı arttı. Telefonlarımızı ve bilgileri alışveriş yapılan her yerden alabiliyorlar. Aynı telefon numarasından 80 kerenin üzerinde arandım. Abartmıyorum ancak telefondaki kara liste özeliğinden dolayı artık bu numaralrdan kurtuldum.

3. olmayı başaran bu 05321118877 cep numarasıdır. Yaklaşık 1900 kez aratılmıs olup dolandırıcı oldukları iddaa edilmektedir. İşte size örnek bir yorum:

Kullanici
Dün beni arayıp türkcell hat kullandığım için hediye kazandığımı söylediler ve ismimi sordular söyledim ve onuda yanlış anladılar:)) sonra garanti bonus kartımın master mı visa mı olduğunu sordular master olduğunu söyledim bu seferde kart numarasını istediler hediye tablet göndereceklermiş!!! Madem kurumsal bir şirketsiniz kart numaramı da adımı da görmeniz lazım ben size hiç bir şekilde kart nosunu vermem deyince hediyeleri almam için güncelleme yapmaları gerektiğini söylediler bende o zaman hediyenizde sizin olsun kurumunuzda deyip kapattım.Aman dikkat adamlar bildiğiniz kart numarasını alıp sizi çökertecekler başka mantıkları yok..
Bu haftaki ilk 3’te numaraların çok aratılmasına karşın yorum azlığı dikkat çekmekte. Paylaşacağınız değerli yorumlarınızla diğer kullanıcılar yardımcı olabilirsiniz!

Haftaya sizlere sunacağımız ilk 3 listesinde buluşmak üzere,

Tellows Team

3 Comments

Bir Dolandırıcılık Versiyonu

Türkiyedeki bir diğer dolandırıcılık türünü sizlere bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Bir gün telefonunuz çalıyor ve telefonda size Mamak emniyer müdürlüğünden arandığınız söyleniyor. Aramalarının sebebi olarak da terör örgütünün sizin şahsi bilgilerinizi ele geçirdiğidir. Bu bilgiler arasında isim, adres, kimlik kartı numarası ve hatta banka hesap bilgileriniz olduğudur. Eğer isterseniz de sizi ”komiserle” görüştürebileceklerini de söylüyorlar.

Sahte komiser sizin duruma inandığınızı anlayınca sizi korumak amaçlı konuşmasına başlar. Size internet bankacılığıyla uğraşıp uğraşmadığınızı sorar. Eğer evet diye cevaplarsanız kimlik kartı bilgilerinizin kullanılarak adnıza 10’un üzerinde telefon kartı alındığını ve bu numaraların terör örgütünce kullanıldığını belirtirler. Nasıl bir ruh haline bürünebileceğinizi siz düşünün artık!

Sonuç olarak sizin adınıza olan bu kartların banka hesabınız aracılığıyla iptal edilebilineceği ön görülüyor. Bu dolandırıcılığın korkunç yönü ise size kendi isimlerine kendi hesabınızda para çekerek kartsız aktarmanızı istemeleri. Bunun yapıldığı takdirde ise kazanan bu vicdansız sahtekarlar oluyor.

Bununla nasıl başa çıkabilirim?

Aslında en iyisi bilmediğiniz numaralar kendi özel bilgilerinizi vermemek. Böylelikle bu tür sorunlar başınıza dert olamazlar. Diyelim ki böyle bir arama aldınız ardından telefonu kapar kapamaz yapmanız gereken şey 155’i arayarak durumu anlatmanızdır.

Her ne kadar da sizi telefonda inandırsalar da bundan emin olmanız gerekir! Ve tabiki de çevrenizdeki insanların da bu durumdan haberdar olmaları için elinizden geleni yapmanız gerek.

Bu tür dolandırma yöntemlerini kullanan numaraları sitemiz www.tellows-tr.com’da bulabilirsiniz.

Tellows Team!

, , ,

No Comments

Sahte Bilgi Yarışmaları:

Ülkede her geçen gün yeni bir dolandırıcılık olayını gerek televizyondan gerekse çevremizden hatta bazılarımız direk olarak kendisi tanık olaraktan karşılaşıyoruz.
Son dönemlerin en popüler kandırma taktiği ise sahte yarışma programları. Bir gün telefonunuy çalar ve x yarışmasına katılma hakkı kazandınız haberini alırsanız hiç şaşırmayın. Bu durumla daha çok önceden her hangi bir yarışmaya başvurmuş kişiler karşılaşmakta. Fakat hiçbir alakası olmayan kişilere de bu tür telefonlar gelmekte. Aşağıda sizler için bir örnek yorum seçtik. Bu yorum sitemizde bir mağdur tarafından yayınlanmıştır.

Cezeri:
arkadaşlar bugün 02127097989 numaradan aranddım. diksiyonu düzgün olmayan bi bayan daha önce yarışma programına başvuruda bulunduğumdan dolayı bana öncelik tanındığını,asil yarışmacı seçildiğimi,15 gün içinde elime yarışma bilgilerini göndereceklerini,zarfı aldıktan sonra yarışmaya katılıp katılmamakta serbest olduğumu ama zarfı gönderebilmek içinde adresimin gerektiği söylendi.inanıp adresimi verdim. yapılacak en güzel şeyin zarf geldiğinde reddetmek olduğunu düşünmekteyim. herkese paylaşımlarından ötürü çok teşekkür ederim. sonuçta alınteriyle kazanılan tek kuruşumu dahi dolandırıcalara yedirmeye niyetim yok

Yorumda görüldüğü gibi her nasıl oluyorsa bir kurumdan sizlerin özel bilgilerinize ulaşıyorlar. Bu bilgilere nasıl ulaştıkları büyük bir merak konusu. Amaçları size gönderecekleri postanın parasını size ödettirip bu durumdan kar elde etmek. Genelde bu postanın ücreti yaklaşık 18 Tl olmaktadır. Bakıldığında çok büyük bir para gibi görünmese de bir çok kişiyi kandırabilme olasılığı başlı başına büyük bir olay.
Sitemizde bu sahtekarlık taktiğini kullanan ve en çok ilgi gören numara 02127097989’dır. Bu numara 10 binin üzerinde aratma isteğine ve 70’in üzerinde yoruma sahip. Ayrıca sitede bulunan ve sizler tarafından en çok yorum alan numara. Bu durum ise bu hilekarlıgın ne kadar popüler olduğunu gözler önüne sermekte.
Bu yazının da amacı az da olsa siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek ve bu tür tuzaklara düşmemenizi sağlamaktır.
Konu ile ilgili bildiklerinizi bize aktararak diğer kullanıcılarında durumdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Tellows Team!

, , , ,

No Comments

+ 359’lu numaradan mı arandınız?

Değerli Tellowslular,

Son zamanlarda + 359, + 39 ile başlayan numaralardan olmak üzere, biri birinden farklı bir çok yurt dışı numaraları tarafından bir çok kişi aranmaktadır. Bu yüzden siz değerli Tellows topluluğumuzu bilgilendirmek istemekteyiz.
+ 359 ile başlayan numaralar Bulgaristan’dan yapılan aramalardır. Özellikle son zamanlarda arayan kişilerin amaçlarının altında art niyet olduğu da gözlenmektedir. Genel olarak bu tip aramalar cep telefonlarına yapılmaktadır. Bu tür bir aramadan sadece kısaca örnek bir diyalog:

A: Aloo!
B: Kimsiniz?
A: Ben bulgar bir kadınım!
B: Buyrun ne istediniz?
A: Kızım bu numarayı verdi, Bulgar Türklerindeniz biz, Türkiye’den damat bakıyoruz!
B: Ben evliyim hanfendi, benı meşgul etmeyin lütfen.
A: Bekar arkadaşın vardır senin bea! Onlardan bakalım benim kıza?
B: Yok kardeşim, uğraşamam senle…

Yapılan araştırmalar sonucu bazı GSM operatörlerince abonelerin kısıtlı numara bloklarına çağrı yapabilmesinin engellenebileceğinin mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Abonelerin cep telefonlarına yapılan ve kötü niyetli olduğu düşünülen bu tarz çağrıların yer alan kodları geniş bir bölgeyi kapsamasından dolayı tümünü engellemek pek de akıllıca görünmemektedir. Bu kodların engellenildiği takdirde bu ülkelere (+ 359 Bulgaristan ve + 39 İtalya) telefon aracılığı ile ulaşımın kısıtlancağı ve bu tür aramaların sadece bu iki ülkeyle kısıtlı kalmaması durumunda abone mağduriyetıne sebep olacağı düşünülmektedir.

Bu gibi numaralar ile bağlıntı kurulduğunda bir mağduriyet durumu olması olasılığı oldukça yüksektir. Bu numaralardan gelen cevapsız çağrılara geri döndüğünüz takdirde yurt dışı operatörleri tarafından yüksek maliyetlerle karşılaştırılmanız mümkündür.

Siz değerli Tellows camiası olarak bu gibi olumsuzluklardan uzak kalabilmeniz için, özellikle yurt dışı numarası olduğunu anladığınız veya bu tarzda bir şüphe duyduğunuz numaralarla gerekmedikçe muhattap olmamanızı önemle tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,

Tellows-Team

, , ,

No Comments